Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 8548662



*

nr 854 8662


Gunnar Nylund

(1904-1997), Sverige


Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg


Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 oktober 2013
kl 19:53:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/10 14:30:18 1      500 kr
21/10 18:54:07 2      800 kr
21/10 19:39:54 3      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Gunnar Nylund

Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.

Läs mer om Gunnar Nylund
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:05
  • 7206 Skulptur
    Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:15
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:33
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:41
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:18
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr